Plačna reforma v javnem sektorju in plače v zdravstveni negi - poziv pristojnim k srečanju

SDZNS je na predsednika vlade ter ministrico za zdravje in ministra za solidarno prihodnost naslovil prošnjo za delovno srečanje, ki pa zaenkrat ostaja še brez odziva.

 
Predsednik Vlade RS
dr. Robert Golob
 
Ministrstvo za zdravje
dr. Valentina Prevolnik Rupel, ministrica
 
Ministrstvo za solidarno prihodnost
Simon Maljevac, minister
 
Ljubljana, 20. marca 2025
 
 
 
Zadeva: Plačna reforma v javnem sektorju – plače v zdravstveni negi
 
 
 
Spoštovani predsednik Vlade RS, spoštovana ministra!
  
Za nami je že drugi mesec izplačila v skladu s sprejeto plačno reformo v javnem sektorju in ponovno razočaranje med zaposlenimi v zdravstveni negi, nad tako imenovano plačno reformo.
 
Na začetku pogajanj je bilo rečeno, da je pomen plačnih stebrov reševanje specifike, ki je značilna za delovna mesta in poklice, ki so sestavni del stebra. Tudi zato so zaposleni v zdravstveni negi upravičeno pričakovali rešitve, ki bodo pomagale zajeziti odhajanja kadra iz javnega zdravstva in še huje iz socialnega varstva. Nič od tega se ni zgodilo, saj so v letošnjem letu napovedani številni odhodi še tistih, ki so do konca verjeli v javno zdravstvo in v specifično reševanje problematike v zdravstveni negi, predvsem glede plačila za delo, delovnih pogojev in sprejema standardov in normativov. Nič od tega se ni zgodilo, plačna reforma je eno samo razočaranje, na kar smo kot sindikat tekom pogajanj ves čas opozarjali, vendar bili preslišani. Tudi zaradi tega nismo podpisali dokumentov, ki opredeljujejo plačno reformo, saj po našem mnenju to sploh ni, ker je ustvarila številne nove anomalije znotraj stebra, kot tudi v primerjavi z delovnimi mesti v drugih stebrih.
 
Gospod predsednik Vlade, strinjamo se z vašo nedavno izjavo v intervjuju za N1, in sicer v delu, ki govori, da je večina medicinskega osebja v zdravstvenem sistemu predana in srčna ter da to drži pokonci javni zdravstveni sistem, vendar se ob tem sprašujemo: kako dolgo še. Na tem mestu imamo v mislih zgolj zdravstveno – negovalno osebje, ki ga izrazito primanjkuje in še bolj ga bo, pa ne zaradi sindikatov, ampak zaradi ignorance na strani politike. Sistem bo najbrž preživel brez sindikatov, brez zadostnega števila kadra pa zagotovo ne. Imejte to vedno znova pred očmi, ko boste iskali rešitve za javni zdravstveni sistem.
 
Kot država postajamo zelo nezanimivi za zaposlitve na področju zdravstvene nege, ker nas po plačah dohitevajo že zaposleni v državah bivše Jugoslavije. Sprašujemo se, koliko časa bomo zanimivi, če sploh, za kader iz azijskih držav, najbrž tako dolgo, da bodo v vmesnem prilagoditvenem času ugotovili, da do Avstrije, Italije, Švice, Nemčije, … ni ravno daleč.
 
V Sindikatu delavcev v zdravstveni negi imamo nekaj konkretnih predlogov rešitev v smeri ohranjanja kadra v javnem zdravstvu in socialnem varstvu ter pridobivanjem mladega v Sloveniji izobraženega kadra, ki ga danes v veliki meri šolamo za tujino in, žal, tudi za velike trgovske verige. Naj navedemo podatek, da je v mesecu februarju Zavod za zaposlovanje RS objavil preko 2400 prostih delovnih mest (DMS, TZN, bolničarji - negovalci), to pa je številka, ki jo je nemogoče zapolniti, tudi s tujo delovno silo ne.


Spoštovani,
 
da bi lahko predstavili naš pogled na reševanje kritične situacije na področju zdravstvene nege, nas prosim povabite na delovni sestanek, kjer vam bomo lahko predstavili naše predloge izhoda iz trenutne situacije. Zavedati se je namreč treba, da brez zadovoljnih zaposlenih ni in ne bo kakovostnega zdravstva, pa najsi bo to še tako velika prioriteta vsakokratne vladajoče politike.
 
 
S spoštovanjem,
 
 
Marjan Meglič, dipl. zn.,
generalni sekretar
 
Slavica Mencingar, dipl. m.s.,
predsednica